Една година без вода – на това изпитание са подложени десетки домакинства, засегнати от свлачището между Златни пясъци и Кранево. Преди пет години свлачището погълна път, морски фар и постройки, предаде в свой репортаж bTV.
Според ВиК – Варна, ежедневните аварии на стария водопровод допринасят за засилване на свлачищните процеси, които застрашават както имотите на хората, така и самия път, който свързва Варна с Дуранкулак. Засегнати са около сто имота, от които 60 са обитаеми, пише btvnovinite.bg.
„Всичката вода, която влиза в къщата, се дренира в почвата и оттам имаме изкуствено предизвикване на свлачищни процеси. Правим една елементарна сметка – едно семейство отива за събота и неделя на вилата си, харчи 400 литра вода на ден, за два дни – един тон вода. Тая вода няма къде да отиде, влиза в почвата. Смятаме, че има 50 къщи, т.е. 50 т вода за събота и неделя отиват да предизвикат свлачище. Хората не го мислят така, знаят, че имат една къща, искат да ходи там, но не знаят, че сами си подливат водата и къщите им заминават”, обяснява Олег Колев, специалист по свлачища и укрепване на територии в община Варна.
„Историята е много отдавна. Ние правим постъпления за възстановяване на водоподаването от една година и един месец. Нямаме никаква вода – с мотива, че има кметска заповед, която спира водоподаването на основание това, че са възникнали свлачищни процеси. Поискахме тази заповед от кмета с нарочно писмо, той не ни я предостави”, казват потърпевши.
Всички институции твърдят, че няма изход, тъй като водата попива в ската. Вариант за реконструкция на стария водопровод или за изграждане на нов няма.
От МРРБ обясниха, че укрепването на свлачището би струвало над 60 млн. лева, което поражда въпроса за целесъобразността на такъв разход. Най-вероятно ще се търсят решения като изместване на пътя. Кога и дали – засега няма отговор.
Фото bTV