До началото на летните жеги, в които пак ще търсим прохлада сред морските вълни, има още много време, но подготовката за сигурността на плажуващите вече върви с пълна пара.
56 младежи получиха дипломите си за спасители на море и басейн, след като успешно преминаха обучението и покриха нормативите в проведените вече 4 курса по водно спасяване на БЧК – Варна. 41 от тях придобиха квалификация за работа на басейн, 15 издържаха заключителния изпит за море.
Между 3 и 12 курса за спасители се провеждат всяка година в морската столица, като средно над 150 души получават международно признат сертификат за професията, който им „отваря вратите“ за работа в цяла Европа. Към момента Българският Червен кръст е единствената организация в България, оторизирана да обучава водни спасители — дейност, която хуманитарната организация извършва успешно повече от 55 години.
„Всяка година над 1300 души завършват курсовете на БЧК за водни спасители, а за постовете по пясъчната ивица от Шабла до Резово трябват около 850 души! Истината е, че спасителите „бягат“ в Европа заради лошите условия за работа и ниското заплащане, които обикновено предлагат концесионерите на българските плажове. А битката срещу „монопола на БЧК“ е защото ние защитаваме правата на спасителите – осигуряваме им нормално работно време, застраховки, облекло, вода и осигуровки върху цялата заплата. Всичко това изисква разходи, които родните „стопани“ на плажове предпочитат да си спестят. При директното договаряне важи принципът на сивия сектор – хората се разписват срещу минималната заплата, останалото получават на ръка и често им се налага да дежурят по 12 часа“, коментира председателят на областния съвет на БЧК – Варна, Илия Раев. Той е категоричен, че промяната на правилата ще понижи качеството на подготовката на спасителите, а недобрата им квалификация ще създаде риск за сигурността на плажуващите и ще увеличи многократно броя на удавените.