Варненският футболист си купува магнетофон с премията от 30 долара след равенството в Милано
Иван Василев е единственият варненски футболист, играл на 1/2-финал в турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ), който от 1993 г. се трансформира в Шампионската лига.
През 1967 г. Василев участва в паметните три мача на ЦСКА с Интер. По това време италианският гранд е хегемон във футбола, като по два пъти печели КЕШ и световната клубна титла (тогава Междуконтинентална купа) – през 1964 и 1965 г. През 1965 г. става първия италиански отбор, постигнал требъл – скудето, КЕШ и световната титла.
В първия мач от ½-финалите на 19 април 1967-а ЦСКА гостува на „нерадзурите” на митичния „Сан Сиро” в Милано.
„Срещу нас се изправи цяло съзвездие от един уникален отбор. На вратата Сарти, пред него Бургнич, Армандо Пики, Бедин и Факети, в средата на терена Гуарнери, Луис Суарес и Сандро Мацола, а напред Капелини, Жаир и Корсо, когото аз пазех”, спомня си за „Народно дело Седмицата” Василев.
В 32-рата минута Кирил Райков получава червен картон и нашите остават с 10 души, а в края на първото полувреме Факети открива за домакините. Въпреки това след почивката армейците изравняват чрез Никола Цанев. При този резултат завършва срещата и в ЦСКА вземат по 30 долара за равния. „С парите си купих магнетофон”, признава Василев. Той не скри също какво неудобство са почувствали на коктейла след двубоя: „Италианците дойдоха изтупани в еднакви модерни костюми, а ние бяхме с различни и евтини дрехи. Нашият лекар, полковник Досков, който знаеше шест езика, си поговори с тях. Когато разбрали, че сме взели по 30 долара, те започнаха да се смеят ехидно. И как няма, след като прибираха по 10 -15 000 долара на победа.”
В Интер не правят драма и идват спокойни за реванша на 26 април в София. Отсядат в Банкя, като по предварителна уговорка други гости в хотела не се допускат. Треньорът Хелинио Херера пък успокоява своите, като им казва, че съдията Саракиеги е от Барселона и му е приятел от детството. Интересно е, че Саракиеги получава наряда в последния момент вместо първоначално определения испанец Мендибил.
„Интер се бяха изолирали от света, но не знаеха, че параджията на хотела е човек на треньора ни Стоян Орманджиев. Благодарение на него ние знаехме всичко за италианците, включително и с какъв състав ще излязат”, връща се назад във времето Василев.
Двубоят, за който на стадион „Васил Левски” са дошли над 70 000 души, започва прекрасно за ЦСКА. Никола Цанев вкара красив гол от фаул, но незнайно защо, съдията го отменя.
„Той посочи с два вдигнати пръста, че трябва да се изпълни двоен удар. Това бе жалко, но ние бяхме подготвени, че реферът елегантно ще бута гостите”, казва Василев.
През първото полувреме Факети извежда Интер напред. ЦСКА обаче два всичко от себе си след почивката и Николай Радлев изравнява за крайното 1:1. Голът издейства огромно повишение в службата на младока, а другите му съотборници, които са офицери, добавят по една звезда на пагоните.
„Радлев бе точен след едно разбъркване. По онова време той беше войник. След мача Добри Джуров влезе в съблекалнята, изкара Николай от банята и му каза: „Здравейте, старшина Радлев.” Нас офицерите пък ни произведоха от лейтенанти в старши лейтенанти”, разкрива Василев.
Според регламента финалистът трябва да бъде излъчен след трети мач на неутрален терен. От УЕФА избират австрийския Грац, но по предложение на италианците срещата е преместена в Болоня. Веднага тръгват спекулации, че от ЦСКА се съгласили на промяната, след като били компенсирани с автобус от опонента си.
„Това не беше вярно, защото нашите шефове вече бяха поръчали новия ни автобус 6 месеца по-рано, който всеки момент трябваше да пристигне. Под сурдинка се говореше, че ръководството ни е получило определена сума, която ще покрие разходите по подготовката на нашите олимпийци за Игрите в Мексико през 1968 г. Тогава се отпускаха много малко пари на нашите олимпийци и такава сума щеше да им се отрази добре. Но подобни неща са недоказуеми и аз не мога да твърдя със сигурност дали в ЦСКА са имали облаги и какви са били те след смяната на терена”, заявява Василев. Последният разкри какво са им казали официално за промяната. „Нашите шефове се съгласиха да играем в Болоня, след като разбраха, че кметът на града е комунист и много хора ще ни подкрепят от трибуните срещу мразения от тях Интер.”
В ЦСКА обаче остават неприятно изненадани, тъй като по-късно научават, че от Интер са изкупили всички билети за двубоя.
„Запалянковците подкрепяха мощно Интер и окрилените италианци откриха резултата още в 13-ата минута чрез Ренато Капелини. Той се извиси над всички след центриране на Жаир и забоде неспасяемо с глава топката в сглобката между двете греди. Попадението остана единствено. Ние направихме всичко възможно да изравним, но Интер се справи блестящо в защита и не ни остави шанс”, спомня си Иван Василев.
Впоследствие Интер губи на финала от Селтик с 1:2 и ерата му в европейския и световен футбол приключва.
„Това са трите ми най-големи мача в кариерата. Да срещнеш великия тим на бога в треньорска професия и красив мъж Хеленио Херера, да се изправиш срещу светилата на световния футбол, бе незабравимо преживяване и удоволствие”, обобщава Василев.
Запитан какви премии са им били обещани при успех в Торино, той каза: „Всеки от нас щеше да получи по 300 долара, нещо невиждано в българския спорт изобщо. Помня например, че когато бихме два пъти Левски за 15 дни, Добри Джуров ни раздаде по 80 лева и уточни: „Такива стимули в държавата вземат само граничарите, когато хванат враг.”
Недко Петров