Златно монетно съкровище откриха археолози при проучването на древния град Марцианополис в землището на девненския квартал „Река Девня“. От земните пластове са извадени златни монети на император Теодосий II (408-450 г.) и една на съпругата му Елич Евдокия. Те са били укрити при унищожаването на Марцианопол от хуните, съобщи ръководителят на експедицията д-р Христо Кузов от Регионалния исторически музей във Варна.
От няколко години насам държавата и Община Девня съвместно отпускат средства за разкопки в историко-археологическия резерват „Марцианополис“, като досега се проучваше инсулата (карето) западно от Музея на мозайките.
Мястото, на което е открита сензационната находка, е ново и се намира в района на болницата. Община Девня в момента движи организацията по поставянето на камери за видеонаблюдение и прожектори в района, за да се обезпечи сигурността на съкровището, голяма част от което засега е под земята.
„Трябват ни още средства, за да разширим разкопките. Държавата отпусна 19 хил. лева, но те ще се окажат недостатъчни, защото се налага да продължим извънредно с археологическите проучвания“, каза д-р Кузов.
Това е второто монетно съкровище, на което се натъкват археолозите в землището на кв. „Река Девня“. През 1929 година там случайно е открито едно от най-големите съкровища в историята на света, състоящо се от 100 000 сребърни римски монети (около 350 кг) от времето на Марк Антоний.
Междувременно стана ясно, че Министерството на културата спешно ще отпусне още средства, за да разшири археологическото проучване в резервата „Марцианополис“. Община Девня предприе незабавни мерки, за да обезпечи района на златното съкровище с камери и прожектори.