Младежи създадоха 5 изобретения за хора с увреждания

Само за 72 часа бяха създадени пет различни изобретения, които улесняват живота на хората със специални нужди. Това стана по време на втория технологичен маратон (ТОМ), който се проведе в Техническия университет във Варна. В него се включиха над 50 доброволци и хора с увреждания. Събитието се проведе с подкрепата на Община Варна и Варна – Европейска младежка столица.

Сред изобретения има приложение с гласов четец за незрящи, иновативна рингова инвалидна количка за хора с гръбначни изкривявания, уред за измерване на кръвната захар на незрящи с инсулинова зависимост, специално устройство за лодка за рехабилитация на незрящи и екзоскелет за хора със затруднена моторика. Три от прототипите ще бъдат представени на Innowave 2017 Business and Startup Conference – международно технологично събитие, ориентирано към бизнес средата, стартъп обществото и проактивните младежи с предприемачески профил, която се провежда в морската столица.

Всички проекти ще бъдат публикувани онлайн, за да могат хора със специални нужди по целия свят да свалят схеми за прототипите и да си ги произведат. До момента стойността на всеки прототип е до 200 лв., а хората, задали предизвикателствата, работиха рамо до рамо с майсторите.

За Силвина Иванова, която е претърпяла исхемичен стволов инсулт, беше създаден прототип на екзоскелет, който позволява стабилизиране на ходилата и балансиране на походката.
Пламена Янкова е незряща с 6% остатъчно зрение. За нея екипът от доброволци разработи приложение, с което при сканиране на бар кода на дадена стока, телефонът произнася информацията за артикула. Друго предизвикателство, което все още търси окончателното си решение, е говорещ глюкомер за незрящи, който трябва да разреши още два казуса – точното измерване на капилярната кръв, която е нужна за проверка на кръвната захар на инсулинозависимите диабетици, и правилното поставяне на тест лентата от незрящите в глюкомера. Негов инициатор е омбудсманът на хората с увреждания във Варна Веселина Стоилова. Отборите получиха и парични награди, които да им помогнат да доразвият идеите си и да ги направят достъпни за повече хора.

TOM е част от световното движение ТОМ (Tikkun Olam Makers), което събира на едно място хора с физически предизвикателства и специалисти, които да ги разрешават, като основната цел е „Да поправим света“.