Миналата седмица министърът на културата Боил Банов посети най-стария солодобивен комплекс в Европа – Провадия-Солницата (5500 – 4250 г. пр.Хр.), който се намира на територията на „Провадсол“ ЕАД – дъщерна фирма на „Солвей Соди“ АД. Министър Банов
отчете напредъка на реставрационните и консервационните дейности в обекта, както и хода на археологическото проучване. Резултатите бяха представени от ръководителя на
разкопките член-кореспондент проф. Васил Николов. В срещата участваха още областният управител на Варна Стоян Пасев, кметът на Провадия Филчо Филев, изпълнителният директор на „Солвей Соди“ Спирос Номикос и изпълнителният директор на „Провадсол“ Иво Божидаров.
Проф. Николов заяви: „Благодарение на съдействието на Министерството на културата и на „Солвей Соди“ проучванията и реставрационните дейности вървят много успешно, като целта е както възстановяване на историята на този паметник, така и неговото социализиране с оглед възможността да бъде целогодишно посещаван от туристи и любители на древността.“
Министър Банов оцени много високо дейността на археологическия екип от Националния археологически иститут и музей на БАН и Исторически музей – Провадия. Той посочи, че „Провадия-Солницата“ е един от знаковите паметници на древността в българските земи и в Европа, че археологическите проучвания трябва да бъдат много сериозно подкрепени, включително и от Министерството на културата. „Всички заедно – археологическият екип, министерството, местната власт, „Солвей Соди“, ще обединим усилията си да бъде подпомогната социализацията на „Провадия-Солницата“, добави той.
Спирос Номикос каза: „Вече 12 години подпомагаме реализацията на проучванията и
разкопките на екипа, ръководен от проф. Николов. Горди сме, че най-старият солодобивен център в Европа е на наша територия. С нетърпение чакаме и ще предоставим необходимата подкрепа той да се превърне в притегателен туристически център за гражданите и гостите на Провадия“.
Праисторическият солодобивен и градски център предоставя информация за откритата преди 7500 г. и практикувана до днес технология за получаване на сол чрез изваряване на разсол (солена изворна вода). Необходимостта от отбрана и опазване на най-голямото богатство на онази епоха – солта, довежда до построяването около 4700 г. пр.Хр. на каменна крепост с отбранителни стени, високи 4-5 м. Археологическият комплекс, който включва солодобивен център, укрепено селище и некропол, се проучва от 2005 г. Проучванията вървят едновременно с теренната консервация и реставрация на каменните структури, предимно на каменната крепост, построена в началото на късната каменно-медна епоха – около 4600 г. пр.Хр. По време на теренното проучване обектът се радва на многобройни посетители.