В галерия „Теди“: Изложба „Малък формат“ носи предчувствие за зимни празници

Елегантна изложба живопис отвари врати във варненската галерия „Теди“ миналата седмица. Зад сдържаното й наименование „Малък формат“ се крие една богата колекция от работи на ценени български автори в най-обичания празничен подаръчен формат.
Доайенът на експозицията е варненката Дария Василянска – жив класик в българската живопис, майстор на градския наив, артист с удивително  чувство за играта и смеха. Тя се включва във формата с два от любимите си котешки сюжети, назовани с усмивка „Не ми досаждай“ и „Комфорт и самочувствие“.
Бисера Прахова е още едно голямо име в сбирката малки формати във варненската галерия „Теди“. Ученичка на Илия Петров, тя е признат продължител на изящната линия в живописта, емблематична за великия й учител. Името на Бисера Прахова е висока оценка за всяка една колекция, нейни картини са представяли България в Европа – Германия, Австрия, Полша и на другите континенти – в Япония, Куба, Мексико, а сред престижните награди, на които художничката е носител, са „Владимир Димитров – Майстора“, „Станислав Доспевски“, „Данаил Дечев“, „Петер Лудвиг“. В изложбата виждаме два нейни пейзажа.

image description

image description

Своя зона в галерия „Теди“ има и една знакова за Варна артистична двойка – Альоша Кафеджийски и Кина Петрова. Уважаваният скулптор се представя с въздействащи пастели, а Кина Петрова се вглежда с внимание в нейните „Малки предмети“. Шестте работи на двамата автори стоят много ефектно в група в пространството на галерията.
Проф. Десислава Минчева заема специално място в колекцията със своите „Балерина“ и „Глава“. И двете работи притежават тържествено излъчване, силно подчертано от впечатляващи рамки. Централната позиция в изложбената зала е за два пейзажа на проф. Ивайло Мирчев „Пейзаж с кипариси“ и „Нощен пейзаж“.
Балканският разказвач Сули Сеферов ни вкарва в своята „Зимна приказка“, стоплена от дъха на ловеца и неговото куче, но и от дружелюбното присъствие на горски пилета, разбира се, на фона на любимия на художника селски друм. Около селските пътища са организирани композициите в двете платна на Албена Коева, взели вдъхновение от родопските села.
Морето е вдъхновение за Деян Вълков с монументално тежащите малки късове силен цвят – неговата идея за „Рибарски мрежи“, но също и за Дианка Тодорова  с пейзажите „Море“ и „Бряг“,  за Лъчезар Радоев с платната „Морски бряг“ и „Край Созопол“. А какво се случва между слънцето и нощта, търси Ели Станчева в „Утро“ и „Привечер“.