На официална церемония миналата седмица бяха обявени победителите в третото издание на инициативата „Иновация в действие 2016“, организирана от „Солвей Соди“ АД. За първа година тя се провежда с основната подкрепа на „Аурубис България“ АД.
Големият победител за 2016 г. е Христина Христова от Варна. Проектът „Социална мрежа за земеделски производители“ представлява създаването на платформа за лесна и бърза комуникация, чрез която земеделците ще информират пчеларите онлайн, когато предприемат третиране на медоносните култури. С неговото осъществяване се предлага решение на глобалния проблем, свързан с измирането на пчелите в следствие на използването на пестициди. Наградата, която печели Христина Христова, е участие в лятна програма на Solvay Brussels School of Economics and Management в Брюксел през 2017 г. Тя беше връчена лично от Н.П. Франсоа Бонтан, посланик на Кралство Белгия в България.
„Историята на Ернест Солвей, белгийски химик, индустриалец и филантроп, е вдъхновяваща и мотивираща. Сигурен съм, че участието в академия „Иновация в действие“ ще ви даде знания и умения да бъдете като него и да направите света, в който живеем, по-добър“, каза Н.П. Франсоа Бонтан в обръщението си към финалистите в инициативата.
Второ място и магистратура по иновации, предприемачество и финанси от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) и The Business Institute спечели Даниела Петрова с проект „ТРИФТШОП АТЕЛИЕ“. Това е програма за личностно развитие на деца в риск чрез изработване на изделия от винил, използван преди това за рекламни материали.
Третото място бе отредено на Катерина Ценкуловска. Проектът ѝ е за изграждане на образователни пъзел стаи в училищата, като по този начин учебният материал ще се представи по интересен и забавен за децата начин. Катерина спечели курс по Иновационен мениджмънт, организиран от The Business Institute.
„Днес награждаваме победителите в третото издание на „Иновация в действие“, изданието, което мога да определя като най-успешното досега. През 2012 г. започнахме с 60 участници, тази година завършилите академията са 105. Благодарим ви, млади хора, че имате желание да се развивате и да инвестирате в себе си. Ние от „Солвей Соди“ приемаме като отговорност да ви помагаме за това“, каза Спирос Номикос, изпълнителен директор на „Солвей Соди“ АД.
„Връзката между теорията и практиката е изключително важна за всeки един проект. Затова благодаря на „Солвей Соди“, че ни поканиха да бъдем част от „Иновация в действие“. Мога да потвърдя, че „Аурубис България“ ще продължи участието си в инициативата, като по този начин ще поддържа развитието на младите таланти и ще работи за повишаването на мотивацията и увереността им в себе си“, сподели Тим Курт, изпълнителен директор на „Аурубис България“ АД.
Официални гости на събитието бяха дипломати, представители на браншовите организации, бизнеса и държавните институции. През 2016 г. в академия „Иновация в действие“ участие взеха над 210 млади хора от България и чужбина. От тях 105 бяха избрани да участват в сесиите онлайн и в градовете София и Варна.
За академия „Иновация в действие“
Академията се провежда от 2012 г. и е под наслов „Направи света по-добър”. За двете издания, които са проведени досега, Академията е обучила над 300 млади хора с иновативни идеи. В нея участват млади хора – настоящи студенти или завършили в рамките на последните пет години. Академията има конкурсен характер, като се оценяват устойчиви, иновативни идеи, допринасящи за икономическото и социално развитие на нашето общество.
Целта на „Иновация в действие“ е да се изгради разбиране, знания и умения за устойчиви иновации у участниците, да се повиши мотивацията и увереността за реализация им, както и те да получат подкрепа и експертно мнение в представянето на идеите си.
Академия „Иновация в действие“ се организира от „Солвей Соди“ АД, като от 2016 г. основен партньор на инициативата е „Аурубис България“ АД.
Партньори на инициативата от самото й създаване са The Business Institute и агенция Havas Sofia. Повече информация за „Иновация в действие“ можете да намерите на интернет страницата й http://innovationinaction.eu/.