Веселин Златков
140 години след Освобождението на България от Османско иго, историческите събития и личностите, свързани с това събитие, изглеждат някак твърде далечни за съвремието ни. Подвизи, като боевете на Шипка например, ни изглеждат твърде далечни и откъснати от днешния ден, без да си даваме сметка, че всъщност сред нас има все още хора, които могат да осъществят напълно жива и непосредствена връзка с онова епохално са страната ни време. И когато до нас достигнат свидетелства от него, няма как да не се вълнуваме и да не се замислим, че историята не е само в учебниците, че тя е част и от личните съдби на хората.
Уникални снимки, придружени и с наистина интересни и вълнуващи спомени, донесе в редакцията на „Народно дело Седмицата“ нашият читател Стоян Димитров Стоянов. Той ни предостави пазените с десетилетия фотографии на една истинска легенда на Руско-турската война – Константин Викентиевич Хруцки.
Един от най-впечатляващите факти за него е дълголетието му. Роденият през 1855 година Хруцки доживява почти до 114 години и така се превръща в последния оцелял ветеран от боевете при Шипка и при Плевен. Макар че е руски поданик, той се сражава в редиците на българското опълчение, твърдят историците. Посещението на 100-годишния Константин Хруцки в България през 1955 година също е изключително събитие, той е посрещнат на държавно ниво и се превръща в истинска международна знаменитост.
Доста интересно е и как Стоян Стоянов се сдобива със снимките на руския боец от българското опълчение. Той ги получава от съпругата му – Вера. Това е последната спътница в живота на Константин Хруцки, с която той създава семейство десетина години преди смъртта му, а разликата във възрастта им е впечатляваща – 54 години. След смъртта на последния ветеран, през 1970 година, неговата вдовица идва в България, където паметта за нейния съпруг е още жива. Достатъчно е да се спомене, че когато година по-рано Константин Хруцки напуска този свят, българският държавен глава Тодор Живков ѝ изпраща съболезнователно писмо, което е отпечатано и в българската преса.
Стоян Стоянов, който е бил шофьор към Окръжния комитет на БКП, е отговарял лично за пътуванията на вдовицата на Константин Хруцки по стъпките на знаменития ѝ съпруг. Той сподели, че навсякъде тя е била посрещана с вълнение и почит от българите. Споменът от визитата е запазен в снимките на Стоян и Вера, която му оставя и грижливо надписани фотоси на починалия герой от Шипка и Плевен.
Освен в Руско-турската война, доживелият до дълбока старост воин е участвал и Първата световна война, преживявайки много от ужасите, глада и невижданите страдания, които свързваме с нея. По-късно той получава поредица награди от ръководството на СССР. В по-ново време руските историци поставят под съмнение дали всички автобиографични разкази на Константин Хруцки отговарят на действителността. Факт е обаче, че неговата уникална съдба остава в историята и до днес, а свидетелствата за връзката с тази уникална личност се пазят като истинска ценност и продължават да предизвикват интерес.