Американци заявиха желанието си да осиновят дете със синдром на Даун от Дома за медико-социални грижи за деца във варненския квартал „Виница“. Младото семейство вече има един син, който е осиновен от дома и също е със синдром на Даун.
„Осиновихме Дани, когато беше на годинка и половина. Той се адаптира прекрасно. Здрав е, щастлив е и където и да отидем, е много харесван“, разказаха Джийн и Даниел. Те споделиха, че за първи път са видели момченцето си на рождения ден на таткото Даниел. „В този ден получихме на имейла си писмо от осиновителска агенция със списък с деца със специални нужди. Ние предварително знаехме, че искаме да осиновим детенце със синдром на Даун. И когато видяхме Дани в списъка, веднага усетихме, че той е нашето дете“, обясни Джейн. Тя добави, че наскоро от същата агенция са се свързали с тях и са им показали друго момченце – А.И. „Веднага познахме, че това е Домът за медико-социални грижи за деца във Варна, познахме и педагожката от снимката. Влюбихме се и в детето. Искаме да го осиновим и сме много щастливи, че с Дани имат сходна съдба“, каза още Джейн.
„Всички, които се грижим за слънчевото ни момче А.И. и го дарихме първи с любовта си, сме щастливи, че той ще има ново семейство, с истинска мама, татко и брат“, сподели д-р Стефка Джанкова, директор на Дома за медико-социални грижи за деца – Варна. „Благодарни сме на Джейн и Даниел, че що го направят завинаги част от живота си, също както Дани. Желаем му щастливо и пълноценно бъдеще“, добави тя.
Джейн и Даниел коментираха още, че децата със синдром на Даун са като всички останали. Дани им носи само радост и се справя много добре. Дори ходи на музикални занятия в местната библиотека. Родителите са оптимисти за бъдещето му, тъй като в Щатите хората със синдром на Даун са приети от обществото, често са наемани на работа в търговски обекти, в кафенета с персонал само от хора със синдрома, а някои дори стартират собствен бизнес с ръчно произведени артикули.