Най-често задаваните въпроси за синята зона и отговорите им

Евгения Иванова

След като Синята зона във Варна вече е факт, „Народно дело Седмицата“ се свърза с директора на ОП “ Общински паркинги и синя зона“, за да отговори на най-честите питания. Един от най-задаваните въпроси е: „По какъв начин ще стане плащането? Освен с SMS, ще се плаща ли и на ръка, ще има ли талони както в София?“. Ето какво каза Младен Иванов:
„Не, талони няма да има. Плащането за престоя в района на синята зона ще става само по два начина и нито един от тях не е чрез служител на ОП „Общински паркинги и синя зона“. В рамките на зоната ще има разположени лица, но те ще имат само контролна функция, ще следят за спазването на реда в зоната. Заплащането ще става чрез SMS и чрез мобилно приложение, което според нас ще е по-предпочитаният вариант, тъй като не се таксува нищо допълнително освен цената на престоя. Варненци не трябва да се притесняват, всичко това ще бъде разяснено в първия месец, който ще е гратисен“.


Друг често задаван въпрос в интернет е: „На мен ми се налага да оставям детето си на училище и да го взимам от там. Влизам с него до стаята, тъй като е малко, това означава ли, че трябва да плащам два пъти в деня за синя зона?“
„Според новите правилници за прием децата учат в училищата, които са най-близо до дома им. Тоест, предполага се, че понеже живеят в близост до учебното заведение, родителите могат да ги заведат, без да използват автомобил. Дори и да се наложи да са с кола, тя трябва да е регистрирана на адреса на местоживеене, който би трябвало да съвпада с зоната, в която детето учи. В такъв случай престоят им е безплатен, ако са си платили месечната такса. Освен това, началото на часовете сутрин започва преди работното време на синята зона, така че тогава паркирането също е безплатно“, разясни Младен Иванов.
В момента тече процесът по полагане на маркировката на паркоместата. В някои райони тя вече е готова и варненци започнаха живото й обсъждане – „На ул. „Батак“ вече сложиха маркировката, не ви ли се струва, че местата са доста тесни? Микробус дали би се събрал с възможността да се отворят вратите, без да удариш съседно паркиралия?“
„Размерът на паркоместата е различен, зависи от улицата, на която се полага маркировката. Въпреки това всичко е съобразено с не малко директиви, наредби и отговаря на изискванията. Микробус до 2 тона и половина би се събрал, а МПС-та над този тонаж не се допускат да навлизат в центъра на града. Спазени са изискванията и за полагането на места за инвалиди – съобразили сме това да са най-леснодостъпните места, които по регламент са по-широки от обикновените.“