В края на миналата седмица първият и най-дълголетен български фестивал и един от първите в Европа – Международният музикален фестивал „Варненско лято“, навлезе официално в своята 90-годишнина. Юбилеят беше тържествено отбелязан при откриването на фестивала, което събра ценителите на класическата музика в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Точно в 20:00 пред публиката излязоха изпълнителите от Варненската филхармония, водени от диригента Джанкарло де Лоренцо от Италия, и представиха по утвърдена традиция Българска рапсодия „Вардар” на Панчо Владигеров. Знаковата творба е звучала на Първите летни народни музикални тържества през 1926 г. и днес е музикална емблема на фестивала. Последваха Концерт за тромпет и оркестър от Васил Казанджиев със солист Мирослав Петков и сюитата La strada /Пътят/ от Нино Рота.
Програмата беше подбрана в празничен дух и представя две от големите имена в българското музикално творчество – подчерта на пресконференцията в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ звездният български пианист Людмил Ангелов, който е артистичен съветник на фестивала тази година. Маестро Ангелов изтъкна и значението на „Варненско лято“ с неговата огромна традиция, която включва най-ярките имена на българската музикална култура от няколко поколения. „Малко фестивали в Европа могат да се похвалят с такава широкоспектърна програма и с качеството на изпълнителите в нея“ – завърши маестро Ангелов.
Маестро Джанкарло де Лоренцо, на когото беше поверен първият концерт, е световно признат диригент, работи с много оркестри и оперни състави по цял свят. В продължение на години редовно е канен за гост-диригент на оркестри в Испания. 2006 г. е забележителна година за музиканта – под негово диригентство оркестърът на Teatro Olimpico изнася концерт във Виченца и в „Карнеги Хол“ в Ню Йорк. Артистичен директор е на Spazio Sinfonico в Бреша, главен диригент на Orchestra Filarmonica Italiana и Grosseto Symphony Orchestra. От 2015-а е артистичен и музикален директор на симфоничния оркестър на Сан Ремо. На пресконференцията маестро Де Лоренцо отбеляза, че за него е чест да дирижира откриването на най-дълголетния български фестивал. Той сподели, че е подбрал италианската част от програмата с идеята творбите на Васил Казанджиев и Нино Рота да представят един и същ период от развитието на европейската музика. Нино Рота е популярен по цял свят с музиката си към филми на такива светила в областта на седмото изкуство като Федерико Фелини, Лукино Висконти, Франко Дзефирели. През 1975 г. печели „Оскар“ за музиката си към втория филм „Кръстникът“. Освен филмова музика той пише опери, балети, оркестрова музика.
Мирослав Петков е от най-младото талантливо поколение на България. Роден е във Варна и именно тук го откриват и подготвят за голямата сцена. Изнася първия си самостоятелен концерт на 14-годишна възраст. Проявява интерес към класическата музика, джаза и фолклора. След дипломирането през 2007 г. в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна, продължава обучението си в Hochschule fur Musik в Детмолд, Германия. Признание за таланта му са многото първи награди от международни конкурси във Финландия, Италия, Южна Корея, Германия. Вече утвърден солист и концертира с престижни оркестри, канен е да преподава в майсторски класове на международни фестивали и в жури на международни конкурси. На пресконференцията той сподели за предстоящата промяна в своя артистичен живот – следващия музикален сезон младият варненец започва като първи тромпетист на Кралския оркестър Концертгебау (Амстердам), считан за един от най-реномираните симфонични оркестри в света.
Даниела Димова – директор на ТМПЦ Варна, посочи как всеки диригент слага своя отпечатък върху емблемата на фестивала – Българска рапсодия „Вардар“, и как това обогатява музикантите от оркестъра на Варненската филхармония, който през годините израства заедно с фестивала. Тя благодари на селекционерите на фестивала за прекрасните, рядко изпълнявани български произведения, които ще прозвучат тази година от фестивалната сцена.
Следващият концерт, включен в програмата „Симфонична и камерна музика“, беше на 19 юни в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. С него стартира поредицата от интересни първокласни камерни прояви. Кларинетистът Дарко Брлек от Словения и варненският струнен квартет „Добри Христов“ в състав: Красимир Щерев – цигулка, Евгения Паскова – цигулка, Румяна Петрова – виола, и Ваня Николчева – виолончело, ще представят творби от Волфганг Амадеус Моцарт.
Дарко Брлек е с многостранни музикални интереси. Освен блестящ солист той е и активен член на различни камерни състави, концертира в Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка, записва за радио и телевизионни и звукозаписни компании. Бил е директор на операта в Любляна, артистичен директор на фестивала в Любляна. От 2005 г. е президент на Европейската асоциация на фестивалите – организация, в която ММФ „Варненско лято“ членува от 1987 г.
В качеството си на президент на ЕАФ на пресконференцията маестро Брлек поздрави организаторите на фестивала за 90-годишнината и отбеляза, че „Варненско лято“ винаги е бил много важен член на асоциацията още от своето влизане в нея. Генералният секретар на ЕАФ Хюго Де Грийф, който пристигна във Варна специално за юбилея, също подчерта водещата роля на първия български фестивал в организацията, като посочи и значението на лейбъла „Европейски фестивал“, който организацията присъди на „Варненско лято“ и на други български фестивали миналата година.
Повечето от концертите на ММФ „Варненско лято“ ще бъдат пряко излъчвани от Европейския съюз за радиообмен EBU в 40 града на Стария континент – съобщи Руми Петрова от организационния екип на фестивала, а концертът за откриването на фестивала ще бъде излъчен пряко от БНТ.
От 19 юни в Градската художествена галерия бе фотоизложбата „Варненско лято“ през погледа на Росен Донев“. Един от най-уважаваните български фотографи е подготвил 21 пана с около сто фотографии, свързани с последните 21 години от историята на музикалния фестивал. Той е поканен през 1995 г. от тогавашните организатори от дирекция „Култура и духовно развитие“ при община Варна да документира всичко, случващо се на фестивалните сцени. „Живея от „Варненско лято“ до „Варненско лято“, времето ми е разпределено и съобразено с фестивала. За мен „Варненско лято“ е моята Нова година“, споделя Росен Донев и не крие щастието си, че има възможност да общува с любимото си изкуство – музиката.