Младият италиански диригент Дарио Мачелари отново ще диржира Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна. Роден в Рим през 1979 г., той започва обучението си по пиано в Консерваторията на Перуджа, по-късно учи в престижната академия „Санта Чечилия” в Рим. Завършва диригентско майсторство в Консерваторията на Неапол през 2010 г. при Рафаел Наполи, възпитаник на световноизвестния Серджо Челибидаке. Посещава майсторските класове на Джанлуиджи Джелмети и Марканд Такар. Особен интерес проявява към късноромантичния репертоар, едновременно с това го привличат и съвременните музикални композиции.
От 2006 г. работи като диригент на Струнния оркестър „Giovanissimi Archi d’Europa“, дирижира също „Gli Archi della Rosa“ и Камерния ансамбъл „Tonarius“. От 2007 до 2010 г. е ангажиран като диригент на хора в църквата „Свети Петър Дамян” в Рим. По повод Деня в памет на жертвите на националсоциализма на 27 януари 2009 г. дирижира в консерваторията „Санта Чечилия” в Рим голям концерт с оркестър и хор. През 2010 г. ръководи проекта „Musica a Roma nell’Ottocento“ в университета „La Sapienza“, както и заключителния концерт за хор и струнен оркестър с творби на Моцарт, Лист и Доницети.
Като пианист участва в оперни продукции на Piccolo Lirico Teatro Flaiano и работи постоянно с камерни певци и инструменталисти. По време на VII фестивал на фондация „Musica per Roma” през 2012 г. участва и като пианист в изпълнението на “Vexations” на Ерик Сати. Занимава се активно и с теоретична дейност. Дисертацията му по история на музиката е на тема „Творчеството на композитора Луиджи Далапикола”. Пише статии на различни теми, публикува в сп. „Симфония”, едно от най-престижните музикални издания на Италия, статии за Луиджи Далапикола.
Сътрудничеството му с Варненската опера датира от 2014 г., всяка година гостува в нашия град, като през 2017-а за втори път участва в концертния живот на Варна. В концерта на 10 ноември Дарио Мачелари включва едно ново и непознато произведение на Алберто Кара – „На ясния хоризонт”. Алберто Кара е съвременен италиански композитор, роден през 1975 г. в Тиволи, живее в Генуа. Композира симфонични, камерни и оперни произведения. През 2010 г. създава произведението си за камерен оркестър „На ясния хоризонт”, което допада на музиканти и меломани и още до края на годината вече се изпълнява от няколко престижни италиански оркестри. За него композиторът се вдъхновява от италианския поет, белетрист и режисьор Пиер Паоло Пазолини, от чиито стихове струи особената светлина на Рим в началото на зимата или в началото на пролетта.
Солист на следващата творба в програмата е Концерт за пиано и оркестър № 4 от Лудвиг ван Бетовен със солист проф. д-р Ростислав Йовчев. Роден в София през 1961 г., той завършва през 1984 г. НМА „Панчо Владигеров“ при проф. Атанас Куртев, при който специализира и в двугодишен майсторски клас. Лауреат е на редица наши и международни конкурси: Първа награда на националния конкурс “Светослав Обретенов” (1980); Трета награда на международния конкурс в Салерно, Италия (1981); Първа награда и наградата на СБК от националния конкурс “Карол Шимановски” (1982); Трета награда на Международния конкурс “Пилар Байона” в Испания (1983). Отличен е също с единствената награда от конкурса за най-добро изпълнение на испанска музика от курса в Сантяго де Компостела (1984).
Ростислав Йовчев активно концертира като солист и камерен изпълнител не само в България, но и в Германия, Белгия, Испания, Полша, Унгария, Румъния, Хърватска, Кипър, Турция, Южна Корея, Тунис и др. Участва в престижни фестивали у нас и чужбина. Има многобройни записи за Радио София, Варшава, Берлин и Сарагоса и издадени компактдискове. Бил е в клавирното жури на редица националните конкурси. В последните години, програмите на клавирните му рецитали са тематично посветени на определени автори и епохи. В репертоара му, който обхваща всички стилове и епохи, влизат някои крупни и рядко изпълнявани творби. В периода 2006-2008 пианистът изпълнява цикъла “Клавирните концерти на Лудвиг ван Бетовен”, съпровождан от Шуменската филхармония, с което се нарежда сред малцината български пианисти, които са представили тези творби интегрално на българска сцена.
Носител е на “Кристална лира” 2011 на СБМТД в две категории – инструменталисти и музикална критика. През същата година е отличен и със “Златна лира” на СБМТД. През юни 2013 г. пианистът получава образователната и научна степен „Доктор“ с тема, свързана с българската клавирна музика. Ростислав Йовчев е професор по пиано в НМА “Проф. П. Владигеров” в София.
Виолета Тончева, PR на ТМПЦ – Варна