Стефан Богомилов гледа как поставят дренажа и помага на работниците
Бащата на Димитър Момиров лови кардаринки в близост до терена
Феновете на Черно море са във възторг, тъй като любимците им се завръщат на легендарния „Тича” другия месец. Нещо повече – на 14, 15 или 16 юли „моряците” ще играят за първи път на електрическо осветление в своя дом. Техен съперник в мача от първия кръг в елита ще е новакът Витоша (Бистрица).
„Народно дело Седмицата” ви предоставя днес спомени на знаковите футболисти на Черно море Стефан Богомилов и Иван Василев за годините, когато клубният стадион всъщност е бил едно обикновено игрище.
„Тича” е направен през 1930 година. През 30-те, 40-те и 50-те години на миналия век е със статут на игрище, което се намираше малко по–надолу от сегашния терен – на мястото на настоящата бензиностанция и залите”, връща се назад във времето голмайстор № 1 в историята на варненския клуб Богомилов. Той живее на 100 метра от игрището – на ул. „Басанович”, и заедно с връстниците си от махалата всеки ден палува около „Тича” – с лимки, криеница, челик сопа и други игри.
Когато е на 11 години, Чечи започва да играе футбол в детския тим на Черно море под ръководството на Атанас Аврамов–Кафето. Стъпва и на „Тича”, но повечето тренировки са на игрище „Локомотив” до гарата.
„Теренът на „Тича” бе в пръст и само около тъчовете имаше саморасла тревичка. Зад него беше огромна поляна, която разделяше терена от днешния бул. „Осми Приморски полк”. На тази поляна идваха циркове, организираха и други мероприятия”, спомня си още Чечи.
Иван Василев пък идва на Тича” в края на 40-те години на миналия век.
„Около игрището бяха поляни и треви. Бащата на Димитър Момиров ловеше кардаринки със сандъци и когато отивах на тренировка, ми казваше да мълча, за да не стресна птичките”, спомня си Василев.
По онова време „Тича” е ограден от трите си страни с каменна стена. „Над нея имаше тополи, които през лятото пазеха дебела сянка. Преграда нямаше само около канала и след като топката бе изритвана там, чакахме няколко минути, докато някой отиде да я вземе и продължим тренировката. Иначе преди мач машина от общинския отдел „Чистота” минаваше през покрития с пръст терен, за да не се вдига после прах”, допълва Василев.
През периода 1959/1960 на „Тича” е поставено тревно покритие след финансова подкрепа от държавата.
„Пуснаха извънреден тираж на тото 2 и с постъпленията поставиха тревата. За целта теренът бе изтеглен нагоре, на мястото на поляната. Направиха вираж и поставиха дренаж. Аз гледах с любопитство работниците и им помагах. Копаха на 75 см дълбочина, първо сложиха камъни, после чакъл, пясък и накрая тревата”, завършва детския си спомен Чечи Богомилов.
В следващите 25 години мъжете на „Черно море” основно тренират на „Тича” и по–малко играят официални мачове. Стадионът приютява и рожбите от школата. През 1985/2000 представителният тим на „моряците” все по–често приема на „Тича” съперниците си от „А” и „Б” група, а в периода август 2000/май 2016 стадионът неизменно е елитен дом на „моряците”.
Единствено през миналото първенство се наложи отборът да домакинства при майсторите в Каварна заради строително–ремонтните дейности на клубния храм.
Само след около 20 дни„Тича” ще покаже приятното си ново лице на варненци. И подопечните на Гонзо ще са призвани да продължат славните традиции – Черно море да е безпощаден домакин и да превърне отново стадиона си в непревземаема крепост.
Така че легендата ще продължи с нови измерения, и с нови футболни герои. На трибуните пък сред 12-ия играч ще са и нови поколения привърженици, жадуващи да се докоснат до магията „Тича”, за която са слушали от своите дядовци и бащи.