Една от най-красивите, но запустели и опасни сгради във Варна – на ул. „Преслав“ 24, е на път да върне блясъка и достойнството си. Проектант на сградата, създадена за офис на Софийската банка, е знаменитият варненски архитект Дабко Дабков, а автор на великолепната статуя на фасадата, изобразяваща римския бог на търговците Меркурий, възседнал огромен орел, е дело на Кирил Шиваров. Заради неизяснен статут, смяна на собствениците и съдебни спорове, сградата от години е изоставена и опасна.
По нареждане на кмета Иван Портних бяха дадени указания за аварийно-временно укрепване, в които беше предписано обезопасяване на тротоара и скулптурната композиция и изготвяне на проект за реставрация. През 2015 г. беше направен технически паспорт, изясняващ актуалното състояние на обекта. Изготвянето на комплексния проект за реставрация и адаптация на Софийската банка продължи няколко години и премина през няколко фази на проектиране и съгласуване с Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство. През 2016 г. бяха съгласувани подробен устройствен план – план за регулация и застрояване, и работен устройствен план, заедно с архитектурна идейна концепция за обекта. След това на терена бе извършено археологическо проучване, а през април тази година е съгласуван и инвестиционният проект, обясни главният архитект Виктор Бузев. Издадено е разрешение за строеж, след което собствениците могат да започнат възстановяването й, добави той. Проектът за реставрация и адаптация на сградата е на „Фрибул“ ООД. Предвижда се културната ценност да бъде реставрирана и адаптирана за офис сграда, което съвпада с идеята за първоначалното й изграждане през 1922 г. за нуждите на Софийската банка. Изпълнението на проекта следва да се извърши от или под непосредственото ръководство на лице, регистрирано по реда на чл. 165 от ЗКН, което има право да извършва дейности по консервация и реставрация в съответната област при условия и по ред, определени с наредба на министъра на културата.
От началото на 2015 г. до сега отделът за недвижимо културно наследство в Община Варна е издал 140 указания за аварийно-временно укрепване, в които се предписва изготвяне на проекти за реставрация на сгради – недвижими културни ценности.