Изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Марина“ проф. д-р Валентин Игнатов представи отчета за дейността на болницата през 2017 г. на открит медицински съвет в присъствието на министъра на здравеопазването г-н Кирил Ананиев, ректора на МУ – Варна, проф. д-р Красимир Иванов, областния управител г-н Стоян Пасев, кмета на морската столица г-н Иван Портних, официални гости, преподаватели и лекари. По-късно министърът посети отделението по детска онкохематология и раздаде подаръци на малките пациенти, болничната аптека, в която видя модерния робот за разтваряне на цитостатици, отделението по нуклеарна медицина и се срещна с медиите.
Министър Ананиев коментира, че правилното управление на болницата, високотехнологичното оборудване и квалифицираният медицински персонал са верният път за високите резултати. „По-добре средствата, които се дават за лечение на български граждани в чужбина, да се инвестират в болниците в страната, за да се лекуват хората тук, а защо не утре ние да лекуваме чужденци в България“, коментира още министърът.
От отчета за 2017 г. стана ясно, че УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, разполага с 1392 легла. В болницата работят общо 2073 човека, между които над 529 са висш медицински персонал – висококвалифицирани университетски преподаватели, национални и регионални консултанти.
Най-голямата болница в Източна България, която вече е утвърдена като европейското лице на българското болнично здравеопазване, предлага на пациентите комплексно медицинско обслужване, включващо доболнична, болнична и спешна помощ, диагностика с най-модерна и високотехнологична апаратура и експертна медицинска дейност. Тук българските пациенти могат да получат високоспециализирани медицински дейности, диагностика и лечение, за които доскоро се налагаше да пътуват извън страната и да плащат непосилни средства на европейските болници.
През 2017 г. в УМБАЛ „Св. Марина“ са увеличени приходите, намалели са задълженията и просрочията към доставчици, за медикаменти и за медицински консумативи, както и се е увеличила средната брутна работна заплата спрямо предходната 2016 г. УМБАЛ „Св. Марина“ през 2017 г. е удвоила капитала си и е приключила годината без задължения към държавата, общината и персонала. През годината болницата е закупила със собствени средства 10 апарата за хемодиализа, ултразвуков апарат за детската клиника по клинична хематология и онкология, 3 апарата за изкуствена белодробна вентилация, хирургична видеосистема, мобилна рентгенова система със С-рамо за клиниката по ортопедия и травматология, респиратор, апаратура за хирургическо лечение на предсърдно мъждене посредством криоаблация и дозиметрична апаратура и оборудване. От кампанията на Президента „Българската Коледа“ болницата е получила апарат за дихателна реанимация, фибробронхоскоп, термолегло, холтер, ехокардиограф, дефибрилатор, инфузионна помпа, линеарен трансдюсер и педиатрична ендоскопска апаратура за детските отделения. Реновирани и модернизирани са първа клиника по нервни болести, клиниките по съдова хирургия, вътрешни болести и отделението по кожни болести и венерология. Модернизирани и обновени са 32 учебни зали и 3 аудитории. Извършени са също реконструкция на централния и южния вход, изградено е ново КПП, възобновено е осветлението, направен е основен ремонт на централната алея и са изградени допълнителни паркинги за персонала. Инвестирани са средства в съвременни технологии, които включват PACS система с отдалечен достъп до информация, сървърна база и система за дистанционно наблюдение на образни изследвания.
За същия период МУ – Варна, е предоставил 2 ехокардиографа с работна станция, ендоскопска урологична апаратура и ехосономамограф. Университетът и болницата заедно развиват и обществено значима дейност в музея по история на медицината.
В началото на 2018 г. болницата получи акредитационна оценка „отлична“ за цялостна медицинска дейност за срок от пет години, а на 14 март правителството я определи като Университетска болница за този срок.
Поддържането и развитието на материалната база е съществена предпоставка за осигуряването на качествено обучение на медицинските специалисти, тъй като има задължително практическо обучение по предклинични и клинични специалности. В МУ – Варна, се обучават над 5207 студенти, специализанти и докторанти, между които и 1400 студента от 44 страни, основно от страни членки на ЕС. Всички те получават в МУ – Варна, теоретична и практическа подготовка, съответстваща на най-добрите европейски и световни университети.
Миналата седмица правителството реши да предостави правата на едноличния собственик на капитала по управлението на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Марина“ – Варна, на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ за срока на акредитационната оценка на лечебното заведение като университетска болница.
„Не на последно място обединението ще доведе до по-добра и по-качествена услуга за пациентите, защото те ще бъдат лекувани в модерна, високотехнологична болница от квалифицирани лекари и университетски преподаватели“, коментира ректорът на МУ – Варна, проф. Иванов.